Dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego ogłasza konkurs na stanowisko profesora Uniwersyetu, badawczo-dydaktycznego w dyscyplinie nauk fizycznych, w Instytucie Fizyki Teoretycznej, w Zakładzie Teorii Cząstek Elementarnych.
prof. dr hab. Zbigniew Oziewicz
22.08.1941 - 8.12.2020
Z głębokim żalem informuję o śmierci naszego wieloletniego Kolegi, Wielkiego Patrioty i Przyjaciela Zbyszka Oziewicza, prof. UWr oraz Autonomicznego Uniwersytetu Narodowego w Meksyku. Zbyszek pracował w IFT od połowy lat 60-dziesiątych. W latach 70-dziesiątych przystąpił do opozycji demokratycznej. Był wybitnym działaczem Solidarności Walczącej, współzałożycielem, członkiem Rady SW, przyjacielem Kornela Morawieckiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany w Grodkowie.Aresztowany ponownie w roku 1984,w areszcie śledczym spędził pół roku, gdzie napisał rozprawę habilitacyjną.
Od roku 1993 do przejścia na emeryturę w roku 2006 był oddelegowany do pracy w Universidad Nacional Autónoma de México UNAM w mieście Meksyk, tam mieszkał i pracował do końca życia.
W pracy dydaktycznej wdrażał nowatorskie i niestandardowe programy oraz metody ich realizacji.W początkowym okresie kariery naukowej zajmował się teoretyczną fizyką jądrową. Później przesunął obszar swoich badań na fizykę matematyczną. W latach osiemdziesiątych współorganizował coroczne seminaria Wrocław-Lipsk, przekształcone w latach 90tych w Sympozja Maxa Borna.
W 25. rocznicę powstania „Solidarności Walczącej”, 15 czerwca 2007 r. Zbigniew Oziewicz otrzymał z rąk Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a 27 czerwca 2016 r. – nadany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyż Wolności i Solidarności.
R.I.P.
Robert Olkiewicz
Z dorobkiem Zbyszka Oziewicza można się zapoznać poprzez jego profil w Google-Scholar
https://scholar.google.pl/citations?hl=pl&user=yLjAHHAAAAAJ&view_op=list_works&sortby=pubdate
Jak został zapamiętany przez studentów:
https://www.salon24.pl/u/zajtenberg/1097973,sekta-oziewicza
Więcej danych biograficznych:
http://www.snpl.lt/Rocznik/16/R.16.389-393.pdf
Z radością informujemy, że pracownicy naszego Instytutu otrzymali granty naukowe NCN w ostatnim konkursie:
-
Opus 19, ST2
Perturbacje kosmologiczne i osobliwości czarnych dziur w kwantyzacji pętlowej
dr hab. Tomasz Henryk Pawłowski -
Opus 19, ST9
Relatywistyczny transport w gwiazdach kompaktowych
dr hab. Armen Sedrakian
Kolaps wywołany akrecją a trzy rodziny gwiazd zwartych
dr hab. Tobias Bert Fischer -
Preludium 19, ST2
Modelowanie oddziaływań stanów końcowych w procesie kwazi-elastycznego rozpraszania neutrin na jądrach atomowych
mgr Kajetan Niewczas
W dniach 7 - 13 marca 2021 roku odbędzie się organizowana przez Instytut Fizyki Teoretycznej:
57th Karpacz Winter School of Theoretical Physics and PHAROS COST Action CA16214 Training School
"Equation of state of dense matter and multimessenger astronomy"
Postanowieniem z dnia 21 lipca 2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda nadał dr. hab. Dariuszowi Grechowi tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych.
Dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwertsytetu Wrocławskiego ogłasza konkurs na stanowisko adiunkta (etat badawczo-dydaktyczny) w Instytucie Fizyki Teoretycznej w Zakładzie Informatyki Stosowanej i Fizyki Statystycznej.
W dniach 29-31.07.2020 odbędą się wirtualne warszaty pt.
Criticality in QCD and the Hadron Resonance Gas
Szczegóły na stronie: https://events.ift.uni.wroc.pl/event/67/
Prezydium Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów na swym posiedzeniu w dniu 29.04.2020 podjęło jedngłośnie uchwałę o skierowanu do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o nadanie dr. hab. Dariuszowi Grechowi, prof. UWr tytułu profesora nauk fizycznych.
Konkurs na stanowisko adiunkta w Zakładzie Teorii Cząstek Elementarnych w grancie OPUS-17.
Szczegóły w ogłoszeniu (pdf)
6 lutego 2020 r. dr hab. Zbigniew Koza uzyskał tytuł profesora nauk fizycznych.
Konkurs na stanowisko adiunkta w Zakładzie Teorii Oddziaływań Fundamentalnych, Teorii Pola i Kwantowych Struktur Czasoprzestrzeni
Szczegóły w ogłoszeniu (pdf).
Zebranie wyborcze grupy pozostałych nauczycieli akademickich
(niebędących profesorami lub profesorami Uniwersytetu)
zwołane w celu wyboru przedstawicieli WFiA do Uniwersyteckiego Kolegium Elektorów.
Termin: 17.01.2020, godz. 11:30
Miejsce: s. 164 im. prof. Jana Rzewuskiego
Dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwertsytetu Wrocławskiego ogłasza konkurs na stanowisko adiunkta (etat badawczo-dydaktyczny) w Instytucie Fizyki Teoretycznej w Zakładzie Informatyki Stosowanej i Fizyki Statystycznej.
Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk w dniu 5 grudnia 2019 r. wybrało prof. dr. hab. Krzysztofa Redlicha na członka rzeczywistego PAN.
W dniu 25 listopada 2019 r. prof. dr hab. Krzysztof Redlich został uhonorowany tytułem Doktora Honoris Causa przez Wydział Fizyki Uniwersytetu w Bielefeld.
W dniu 15 listopada 2019 r. prof. dr hab. Krzysztof Redlich otrzymał prawa i tytuł członka czynnego Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.
Dnia 6.12.2019 r. o godz. 12:15 w sali nr 422 Instytutu Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego (pl. Maksa Borna 9, Wrocław) odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej
mgr. Łukasza Juchnowskiego
zatytułowanej „Quantum kinetic approach to particle production in time dependent external fields”
Promotor: prof. dr hab. David Blaschke, Instytut Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego
Recenzenci:
- prof. dr hab. Wojciech Florkowski, Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
- prof. dr Gerd Roepke, Institut fuer Physik, Universitaet Rostock
Praca jest wyłożona do wglądu w bibliotece Instytutów Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego przy pl. Maksa Borna 9 we Wrocławiu.
Prof. Jerzy Kowalski-Glikman oraz prof. David Blaschke otrzymali granty OPUS w ostatnim konkursie (OPUS 17).
W dniach 24-28 lutego 2020 r. odbędzie się 56. Zimowa Szkoła Fizyki Teoretycznej pod tytułem Superfluidity and Transport for Multimessenger Physics of Compact Stars.
Szczegółowe informacje: https://indico.cern.ch/event/823088/
W dniach 2 – 6 grudnia 2019 roku odbędzie się 3rd EMMI Workshop; Anti-matter, hyper-matter and exotica production at the LHC . Workshop organizowany jest przez Instytut Fizyki Teoretycznej wraz z Goethe Universitat we Frankfurcie i Politecnico w Turynie.
W dniach 19-24 września 2019 roku Instytut Fizyki Teoretycznej współorganizuje z Yerevan State University Siódme Międzynarodowe Sympozjum "Optics and its Applications"
Uniwersytet Wrocławski ogłasza konkurs na stanowisko referenta w Sekretariacie Instytutu Fizyki Teoretycznej (umowa na okres zastępstwa). Termin zgłoszeń upływa 31 sierpnia 2019 roku.
Oferujemy:
- zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę na zastępstwo
- możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych (kursy językowe oraz z programów MS Office organizowane przez Uniwersytet Wrocławski)
- szkolenia zagraniczne w ramach projektu Erasmus dla pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego
Dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii ogłasza konkurs na stanowisko adiunkta (etat naukowo-badawczy) w Instytucie Fizyki Teoretycznej, w Zakładzie Teorii Cząstek Elementarnych.
Mgr Michał Naskręt uzyskał finansowane przez NCN stypendium Etiuda.
Mgr Niels-Uwe Bastian uzyskał grant Sonatina.
Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w dniu 19 lipca br. zmarł tragicznie nasz kolega
ś.p.
dr Marcin Daszkiewicz
Doktor Marcin Daszkiewicz urodził się 8 kwietnia 1972 r. Studia z fizyki teoretycznej ukończył w 1996 r. na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie też obronił doktorat w dziedzinie nauk fizycznych w 2000 r. Przez cały czas swojej aktywności zawodowej był związany z Instytutem Fizyki Teoretycznej UWr., gdzie od 2001 r. był zatrudniony na stanowisku adiunkta.
W pracy naukowej Marcin zajmował się m. in. teorią strun oraz teorią cząstek i pól na nieprzemiennych czasoprzestrzeniach. Jest autorem 60 publikacji naukowych, w tym 39 samodzielnych.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 30 lipca 2019 r. (wtorek) na Cmentarzu Osobowickim.
Rozpocznie je msza św. o godz. 14.00 w kaplicy cmentarnej.
Dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego
Dyrektor Instytutu Fizyki Teoretycznej
dr hab. Armen Sedrakjan (od 22 V)
Dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii ogłasza konkurs na stanowisko adiunkta (etat naukowo-dydaktyczny) w Instytucie Fizyki Teoretycznej, w Zakładzie Fizyki Neutrin.
W dniach 13-14 czerwca 2019 w sali 412-416 IFT odbędzie się spotkanie Polskiej Grupy Neutrinowej.
Dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii ogłasza konkursy na dwa stanowiska adiunkta (etat naukowo-dydaktyczny) w Instytucie Fizyki Teoretycznej, w Zakładzie Informatyki Stosowanej i Fizyki Statystycznej.
Dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii ogłasza konkurs na stanowisko adiunkta (etat naukowo-dydaktyczny) w Instytucie Fizyki Teoretycznej, w Zakładzie Fizyki Neutrin.
W dniu 15.04.2019 rada Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego nadała stopień doktora habilitowanego pracownikowi IFT dr. Tomaszowi Pawłowskiemu.
W dniu 1.IV.2019 r. prof. dr hab. David Blaschke został uhonorowany doktoratem honoris causa Rosyjsko-Armeńskiego Uniwersytetu w Erywaniu.
Wojciech Hann, absolwent fizyki teoretycznej UWr, został wybrany na członka 9-osobowej Rady UWr. Ukończył on studia MBA na Uniwersytecie w Rochester. Aktualnie jest członkiem zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego nadzorującym obszar sprzedaży i produktów. Pełny skład Rady UWr to: Rafał Dutkiewicz, Wojciech Hann, Jolanta Hoffman i Krzysztof Przybylski oraz z grona wspólnoty uniwersyteckiej: Jerzy Korczak, Maciej Kryza, Piotr Sorokowski, Eugeniusz Zych. W skład Rady Uniwersytetu wejdzie także Przewodniczący Samorządu Studentów.
Konkurs na stanowisko adiunkta w Zakładzie Teorii Oddziaływań Fundamentalnych, Teorii Pola i Kwantowych Struktur Czasoprzestrzeni
Szczegóły w ogłoszeniu (pdf).
Konkurs na stanowisko adiunkta w Zakładzie Metod Matematycznych Fizyki
Szczegóły w ogłoszeniu (pdf).
55th Karpacz Winter School of Theoretical Physics and ChETEC COST Action CA16117 Training School – "Nuclear astrophysics in the multi-messenger era"
This ChETEC COST Action CA16117 training school is held jointly with the 55th edition of the Karpacz Winter School of Theoretical Physics. The event is organized by the Institute of Theoretical Physics at the University of Wroclaw, Poland, and by the Nuclear Astrophysics group of the Helmholtz Zentrum Dresden-Rossendorf (HZDR), Germany. The meeting takes place in the light of the very first observation of the gravitational wave signal GW170817 that originated from a binary neutron star merger.
Subjects:
- Explosive astrophysical phenomena – the physics of supernovae and neutron star mergers
- Astrophysical messenger – neutrinos, gravitational waves and gamma-rays
- Nuclear astrophysics experiments
The goal of this Winter School is to educate the next generation of young scientists in the field of nuclear astrophysics and related topics. The scientific tools and methods, which are the focus of this training school, are at the current frontier of this truly interdisciplinary field of research.
The school is composed of a series of lectures and traineeships. The latter involve computer practice. Therfore, it is required to bring laptops with the appropriate software, which will be announced later. The trainees will work together with the lectureres on scientific problems, familiarize with modern numerical methods and implementations as well as numerical solutions. They will collect, analyze and fit as well as familiarize with the handling of big data.
The conference of the Polish Society on Relativity will be held on 24-27th September 2018 in Pałac Wojanów.
The conference will consist of two parts, devoted, respectively, to classical and quantum gravity.
The first part will cover mathematical structures in classical gravity, exact solutions of Einstein equations, physics of black holes, cosmological models, alternative models of gravity, and the research related to the recent detection of gravitational waves.
The second part will be devoted to discussion of basic tools of quantum gravity and noncommutative geometry, in particular quantum space-times, quantum phase spaces and quantum symmetries. We will consider quantum gravity models e.g. LQG (loop quantum gravity), matrix models and discretized approach to Feynman description of quantized gravity and new approaches to string theory.
We will focus on the following subjects:
- Properties of Einstein's equations and exact solutions.
- Numerical methods in solving Einstein equations.
- Black holes: formalism and properties.
- Relativistic astrophysics: cosmology and dark matter/dark energy problem.
- Gravitational waves: theory and experiment.
- Quantum space-times and quantum symmetries.
- Noncommutative geometries and quantum gravity framework.
- Models of quantum gravity: Loop Quantum Gravity.
- Models of quantum gravity: functional integration approach, e.g. CDT (Causal Dynamical Triangulations)
- Quantum gravity and development in superstring theory (metastrings).
Website: http://ift.uni.wroc.pl/~potor5/
Instytut Fizyki Teoretycznej ogasza konkurs na dwa stanowiska student - stypendysta w ramach projektu NCN OPUS.
Termin składania ofert: 21 września 2018 roku, godz. 15:00.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 24 września 2018 roku.
Konkurs na stanowisko adiunkta w Zakładzie Informatyki Stosowanej i Fizyki Statystycznej
Szczegóły w ogłoszeniu (pdf).
W dniach 18-19 czerwca, 2018 odbędzie się w naszym Instytucie sympozjum poświęcone pamięci prof. Zbigniewa Jaskólskiego. Program sympozjum:
Poniedziałek 18.06
9.30-10.30 |
L. Hadasz (Kraków) |
Work of Zbyszek Jaskólski - from non-critical strings to matrix models |
10.30-11.00 |
M. Daszkiewicz |
Noncommutative Sprott systems, their jerk dynamics, and their chaos synchronisation by active control |
11.00-12.00 |
J. Jankowski (Warszawa) |
Gauge/gravity duality: unification of ideas |
12.00-13.00 |
K. Meissner (Warszawa) |
Conformal anomaly |
13.00-15.00 |
Lunch |
|
15.00-15.30 |
Rector of Wroclaw University |
|
15.30-16.00 |
A. Frydryszak (Wrocław) |
|
16.00-17.00 |
P. Sułkowski (Warsaw) |
Conformal field theory, matrix models, and quantum curves |
17.00-17.30 |
F. Ferrari |
Zbyszek’s scientific legacy in my research |
Wtorek 19.06
9.30-10.30 |
M. Piątek (Szczecin) |
Conformal Blocks - the Holy Grail of (not only) Conformal Field Theory |
10.30-11.30 |
M. Heller (Golm, Warszawa) |
New results on QFT complexity |
11.30-12.30 |
M. Spaliński (Warszawa, Białystok) |
Universality and transients in N=4 SYM plasma |
12.30 |
Lunch |
|
Wykłady będą odbywać się w sali 422.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
J. Kowalski-Glikman
J. Sobczyk
Konkurs na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Teorii Oddziaływań Fundamentalnych, Teorii Pola i Kwantowych Struktur Czasoprzestrzeni
Szczegóły w ogłoszeniu (pdf).
Konkurs na stanowisko adiunkta w Zakładzie Teorii Oddziaływań Fundamentalnych, Teorii Pola i Kwantowych Struktur Czasoprzestrzeni
Szczegóły w ogłoszeniu (pdf).
Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 13 marca br. zmarł
ś.p.
Prof. dr hab. Zbigniew Jaskólski
Profesor Zbigniew Jaskólski urodził się 7 listopada 1957 r. Studia ukończył w 1981 r., doktorat z fizyki teoretycznej obronił w 1988 r., od 1999 r. doktor habilitowany. W 2013 r. otrzymał tytuł profesora nauk fizycznych. Ostatnio zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Instytucie Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. W czasie studiów i przez większość kariery zawodowej był związany z Instytutem Fizyki Teoretycznej UWr. W latach 2000-2004 zatrudniony w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.
W latach 2006-2013 Kierownik Studium Doktoranckiego Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wybitny specjalista w zakresie metod matematycznych w fizyce, zajmował się m.in. teorią strun oraz konforemnymi teoriami pola.
Jest autorem 43 publikacji naukowych, wypromował trzech doktorów.
Sumienny i oddany w pracy dydaktycznej. W 2009 r. wyróżniony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 20 marca 2018 r. (wtorek) na cmentarzu przy ul. Smętnej.
Rozpocznie je msza św. o godz. 11.00 w tamtejszej kaplicy.
Dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego
Dyrektor Instytutu Fizyki Teoretycznej
Dr hab. Dariusz Grech, prof. UWr został wybrany członkiem Prezydium
Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizycznego w kadencji
2018-2021.
Skład Prezydium ZG PTF będzie następujący:
Leszek Sirko - Prezes
Bogdan Kowalski -Sekretarz Generalny
Jan Grabski -Skarbnik
Członkowie Wykonawczy:
Katarzyna Chałasińska-Macukow (Warszawa)
Dariusz Grech (Wrocław)
Stanisław Kistryn (Kraków)
Zbigniew Trybuła (Poznań)
54. Zimowa Szkoła Fizyki Teoretycznej odbędzie się w terminie 18-24 lutego 2018
tytuł: Simplicity of Complexity in Economic and Social Systems
miejsce: Lądek Zdrój
WWW: http://www.ift.uni.wroc.pl/conferences/list/type/Karpacz
2.X. 2017 r. podczas środowiskowej inauguracji roku akademickiego w Oratorium Marianum wieloletni pracownik naszego Instytutu prof. dr hab. Andrzej Pękalski otrzymał z rąk Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza zaszczytną Wrocławską Nagrodę Naukową.
Konkurs na stanowisko naukowo-dydaktyczne adiunkta
w Zakładzie Informatyki Stosowanej i Modelowania Komputerowego.
Polskie Towarzystwo Fizyczne uhonorowało profesora Jerzego Lukierskiego medalem Mariana Smoluchowskiego za wybitny wkład do opisu oddziaływań fundamentalnych i rozwoju fizyki matematycznej w Polsce.
Medal Mariana Smoluchowskiego to najwyższe odznaczenie przyznawane przez PTF.
W dniu 30 czerwca 2017 r. Rada Naukowa Uniwersytetu w Dubnej przyznała prof. dr. hab. Dawidowi Blaschke tytuł Doktora Honorowego.
http://www.jinr.ru/posts/honorary-professor-of-the-university-dubna-david-blaschke/
W dniach 3 - 7 lipca 2017 roku Instytut Fizyki Teoretycznej organizuje XXXIX Sympozjum Maxa Borna.
"5 th International Symposium on Optics & its applications (OPTICS - 2017)"
Instytuyt Fizyki Teoretycznej organizuje otwarty konkurs na stanowisko doktoranta stypendysty w ramach realizacji projektu NCN OPUS pt. " Badanie skorelowanych par nukleonów w oddziaływaniach neutrin". Udział w projekcie odbywać się bedzie w ramach studiów doktoranckich na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Dnia 9 czerwca o godz. 12:15 w sali 422 Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, przy pl. Maksa Borna 9, odbędzie się publiczna obrona pracy doktorskiej
Mgr. Aleksandra Dubinina
pt.: Thermodynamics of Mott dissociation of hadronic matter within a generalized Beth-Uhlenbeck approach
Promotor:
Prof. dr hab. David Blaschke
Recenzenci:
prof. dr hab. Wojciech Broniowski, IFJ PAN i IF UJK
prof. dr D. Ebert - Uniwersytet Humboldta, Berlin
Praca jest wyłożona do wglądu w Bibliotece Instytutów Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego przy pl. M. Borna 9 we Wrocławiu.
Recenzje są dostępne na stronie internetowej Instytutu : http://www.ift.uni.wroc.pl/doctorates
Serdecznie zapraszamy na 38. Sympozjum Maxa Borna "Crossing Frontiers in Science: a physicist's approach".
Sympozjum, poświęcone uczczeniu 80. urodzin Andrzeja Pękalskiego, emerytowanego profesora naszego Instytutu, odbędzie się w dniach 18-20 maja 2017 roku na naszym Wydziale, w sali im. Rzewuskiego.
Szczegóły: http://www.ift.uni.wroc.pl/mborn38/
Doktoranci Studium Doktoranckiego Fizyki Maciej Lewicki i Michał Naskręt zostali nagrodzeni przez organizatorów konferencji Open Readings 2017 w Wilnie. Doceniono prezentacje, które wygłosili podczas sesji teoretycznej tej konferencji. Maciej Lewicki mówił o "Strong interactions investigation methods at NA61/SHINE experiment", a Michał Naskręt o "Signals of the onset of deconfinement @ CERN". Obie prezentacje zdobyły nagrody za najlepsze prezentacje podczas sesji.
Prof. Jerzy Lukierski ukończył Uniwersytet Wrocławski w 1957, doktorat obronił w 1961, habilitował się w 1967. W 1983 został profesorem zwyczajnym. Studiował problemamy matematyczne teorii oddziaływań fundamentalnych, zagadnienia symetrii i supersymetrii, oraz modele teoriopolowe. Od 1990 zajmuje się deformacjami kwantowymi symetrii, geometriami nieprzemiennymi i modelami kwantowej grawitacji. W 1995 został laureatem Nagrody im. Marii Skłodowskiej-Curie. W 2010 otrzymał nagrodę Prezesa Rady Ministrów za wybitny dorobek naukowy. Jest autorem ponad 300 prac naukowych z indeksem Hirscha 35 (r. 2016). Jest promotorem 18 doktoratów. W latach 1990-2005 był dyrektorem Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Na dwie kadencje zoastał wybrany wiceprzewodniczącym Komitetu Fizyki PAN. Aktualnie jest zatrudnony na etacie naukowym w IFT.
Pożegnanie akademickie
prof. Zygmunta Galasiewicza
odbędzie się 16 grudnia o godz. 14:30
w Oratorium Marianum
OBWIESZCZENIE WYBORCZE
DZIEKANA WYDZIAŁU FIZYKI I ASTRONOMII
Z DNIA 1.12.2016 R.
W SPRAWIE TERMINU WYBORÓW
NA WYDZIALE FIZYKI I ASTRONOMII
DO ORGANÓW SAMORZĄDU DOKTORANTÓW
UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO NA KADENCJĘ 2016-2018
Na postawie § 2.2 Uchwały nr 143/2016 Senatu Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 30 listopada 2016 r. w sprawie zgodności ordynacji wyborczej Samorządu Doktorantów Uniwersytetu Wrocławskiego z ustawą - Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Statutem Uniwersytetu Wrocławskiego, Dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii ogłasza, że
dnia 7 grudnia 2016 r., o godzinie 16.00 w sali 422 budynku
Instytutów Fizyki przy pl. Maxa Borna 9 odbędzie się
ZEBRANIE WYBORCZE DOKTORANTÓW
WYDZIAŁY FIZYKI I ASTRONOMII,
na którym zostaną przeprowadzone wybory do organów
Samorządu Doktorantów Uniwersytetu Wrocławskiego
na kadencję 2016-2018.
podpisał:
Dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii
prof. dr hab. Antoni Ciszewski
Uroczystości pogrzebowe prof. dra hab. Zygmunta Galasiewicza rozpoczną się o godzinie 13:00 w piątek 4 listopada w Kościele pw. św Wawrzyńca przy ul. Bujwida 51 we Wrocławiu.
Dyrektor Instytutu Fizyki Teoretycznej
Profesor Zygmunt Galasiewicz urodził się 24 lutego 1926 r. w Łucku. Ukończył studia z fizyki na Uniwersytecie Wrocławskim w 1950 r. Przez cała karierę zawodową związany był z Uniwersytetem Wrocławskim. Doktorat zrobił w 1956 roku, habilitację w 1961. W 1964 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1971 r. tytuł profesora zwyczajnego.
W latach 1967-1996 prof. Zygmunt Galasiewicz był zatrudniony także w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN. Był członkiem Rady Naukowej Laboratorium Fizyki Teoretycznej; Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych (ZIBJ) w Dubnej k. Moskwy 1960–1972; Komisji ds. Współpracy z ZIBJ przy Państwowej Agencji Atomowej 1970–1990; Międzynarodowego Komitetu Doradczego Seminariów Middle European Cooperation in Statistical Physics and Phase Transitions (MECO) 1975–1996.
Prof. Zygmunt Galasiewicz jest twórca szkoły naukowej teorii fazy skondensowanej. Wypromował ośmiu doktorów. Jest autorem 77 publikacji naukowych i trzech książek.
W 1983 r. prof. Zygmunt Galasiewicz otrzymał Nagrodę im. Marii Skłodowskiej–Curie. Odznaczony został Krzyżem Komandorskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
W dniu 30 września 2016 r. podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim prof. dr hab. Zygmunt Galasiewicz zostanie odznaczony Złotym Medalem Uniwersytetu Wrocławskiego.
Profesor Zygmunt Galasiewicz jest emerytowanym pracownikiem Instytutu Fizyki Teoretycznej, wieloletnim dyrektorem Instytutu, autorem wielu prac naukowych i monografii, bardzo zasłużonym dla kształcenia młodej kadry naukowej.
W dniach 2 - 5.10.2016 r. gościem Instytutu będzie profesor Ryszard Kerner z Université Pierre et Marie Curie w Paryżu. Profesor Kerner przyjedzie na zaproszenie prof. dr. hab. Jerzego Lukierskiego w ramach współpracy naukowej w grancie NCN. 3 października 2016 r. wygłosi referat na seminarium Zakładu Teorii Oddziaływań Fundamentalnych i Grawitacji Kwantowej.
DZIEKAN WYDZIAŁU FIZYKI I ASTRONOMII
UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO
ogłasza KONKURS
na stanowisko adiunkta
(etat naukowo-dydaktyczny)
w Instytucie Fizyki Teoretycznej,
w Zakładzie Metod Matematycznych Fizyki
w specjalności:
- fizyka matematyczna
- matematyczne podstawy mechaniki kwantowej i kwantowej teorii informacji
- korelacje kwantowe w układach złożonych
Do konkursu może przystąpić osoba, która spełnia wymogi określone w Ustawie Prawo
o Szkolnictwie Wyższym z dnia 27 lipca 2005 r. (Dz. U. nr 164, poz. 1365 z 2005 r. z późniejszymi zmianami) i posiada stopień naukowy doktora nauk fizycznych.
Okres zatrudnienia: od 1 października 2016 r. do 28 lutego 2019 r.
Wymagania od kandydata:
· Kandydat przystępujący do konkursu powinien być specjalistą o udokumentowanym publikacjami dorobku naukowym w wyżej wymienionej specjalności.
· Kandydat powinien być w stanie prowadzić zajęcia dydaktyczne ze studentami w języku polskim i angielskim w zakresie przedmiotów matematycznych, mechaniki kwantowej i programowania w językach C++ oraz Python.
Kandydaci proszeni są o złożenie następujących dokumentów:
1. Podanie o zatrudnienie skierowane do Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, życiorys,
2. Kwestionariusz osobowy.
3. Autoreferat zawierający charakterystykę dotychczasowych doświadczeń naukowych, dydaktycznych
i organizacyjnych.
4. Wykaz publikacji naukowych.
5. Odpis dyplomu poświadczający uzyskanie stopnia naukowego doktora.
6. Co najmniej jedną opinię o dorobku naukowym i dydaktycznym kandydata sporządzoną przez osobę posiadającą stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora nauk fizycznych.
7. Pisemne oświadczenie, że w przypadku zatrudnienia Uniwersytet Wrocławski będzie podstawowym miejscem pracy w rozumieniu ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym z dnia 27 lipca 2005 r. (Dz. U. Nr. 164, poz. 1365 z 2005 z późniejszymi zmianami).
8. Pisemne oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb procesu rekrutacji, zgodnie z ustawą z dn. 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. Nr 133, poz. 883 z późn. zm.).
Dokumenty należy złożyć w Sekretariacie Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego , pl. Maksa Borna 9, 50-204 Wrocław pok. 404, do dnia 26 sierpnia 2016 r. , do godziny 13:00.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 31 sierpnia 2016 r.
Dopuszcza się nieobsadzenie stanowiska w przypadku braku odpowiedniego kandydata.
DZIEKAN WYDZIAŁU FIZYKI I ASTRONOMII
UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO
ogłasza KONKURS
na stanowisko asystenta
(etat naukowo-dydaktyczny)
w Instytucie Fizyki Teoretycznej,
w Zakładzie Informatyki Stosowanej i Modelowania Komputerowego
w specjalności:
* Informatyka stosowana / modelowanie komputerowe
Do konkursu może przystąpić osoba, która spełnia wymogi określone w Ustawie Prawo
o Szkolnictwie Wyższym z dnia 27 lipca 2005 r. (Dz. U. nr 164, poz. 1365 z 2005 r. z późniejszymi zmianami) i posiada tytuł zawodowy magistra.
Okres zatrudnienia: od 1 października 2016 r. do 30.09.2017 r.
Wymagania od kandydata:
· Kandydat przystępujący do konkursu powinien posiadać doświadczenie w prowadzeniu zajęć lub szkoleń z zakresu IT, w tym w językach Python i C++
· Kandydat powinien posiadać dorobek badawczy lub patentowy w zakresie informatyki lub modelowania komputerowego.
Preferowani będą kandydaci posiadający
· doświadczenie w prowadzeniu projektów programistycznych;
· stopień doktora nauk matematycznych, technicznych lub fizycznych ze specjalizacją w informatyce lub fizyce obliczeniowej lub otwarty przewód doktorski w jednej z wyżej wymienionych specjalności
Kandydaci proszeni są o złożenie następujących dokumentów:
1. Podanie o zatrudnienie skierowane do Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, życiorys,
2. Kwestionariusz osobowy.
3. Autoreferat zawierający charakterystykę dotychczasowych doświadczeń naukowych, dydaktycznych i organizacyjnych.
4. Wykaz publikacji naukowych.
5. Odpis dyplomu poświadczający uzyskanie tytułu zawodowego magistra lub stopnia naukowego doktora.
6. Co najmniej jedną opinię o dorobku naukowym i dydaktycznym kandydata sporządzoną przez osobę posiadającą stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora nauk fizycznych.
7. Pisemne oświadczenie, że w przypadku zatrudnienia Uniwersytet Wrocławski będzie podstawowym miejscem pracy w rozumieniu ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym z dnia 27 lipca 2005 r. (Dz. U. Nr. 164, poz. 1365 z 2005 z późniejszymi zmianami).
8. Pisemne oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb procesu rekrutacji, zgodnie z ustawą z dn. 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. Nr 133, poz. 883 z późn. zm.).
Dokumenty należy złożyć w Sekretariacie Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego , pl. Maksa Borna 9, 50-204 Wrocław pok. 404, do dnia 26 sierpnia 2016 r. , do godziny 13:00.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 31 sierpnia 2016 r.
Dopuszcza się nieobsadzenie stanowiska w przypadku braku odpowiedniego kandydata.
W dniach 01 - 31.08 2016 r. . gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie dr Andrey RADZHABOV z Institute for System Dynamics Control Theory SB RAS, Irkutsk, Rosja. Dr Radzhabov w czasie swego pobytu będzie kontynuować wspólpracę naukową z prof. dr. hab. Davidem Blaschke, w ramach grantu NCN MAESTRO.
W dniach 4 - 7 lipca 2016 roku odbyło się 37 Sympozjum Maksa Borna. pt. Noncommutative geometry, quantum symmetry and quantum gravity II.
Organizatorami symozjum byli: prof. dr hab. Andrzej Borowiec (dyrektor), dr hab. Andrzej Frydryszak, prof. dr hab. Jerzy Kowalski -Glikman, prof. dr hab. Jerzy Lukierski, dr AnnaPachoł, dr Harold Steinacker, dr Tomasz Trześniewski. Instytucjami organizującymi oprócz naszego Instytutu były: Polska Akademia Nauk i COST Action MP1405.
Dnia 5 lipca 2016r. o godz.12.00 w sali 422 Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, przy pl. Maksa Borna 9, odbędzie się publiczna obrona pracy doktorskiej
Mgr Marka Millera
pt. : Matematyczne metody algebr operatorów w analizie kryterium splątania złożonych układów kwantowych
Promotor :
Prof. dr hab. Robert Olkiewicz
Recenzenci :
prof. dr hab. Dariusz Chruściński – UMK
prof. dr hab. Władysław Majewski - UG
Praca jest wyłożona do wglądu w Bibliotece Instytutów Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego przy pl. M. Borna 9 we Wrocławiu.
Recenzje są dostępne na stronie internetowej Instytutu : http://www.ift.uni.wroc.pl/doctorates
Dnia 7 czerwca 2016r. o godz.12.15 w sali 422 Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, przy pl. Maksa Borna 9, odbędzie się publiczna obrona pracy doktorskiej
Mgr Mariusza Adamskiego
pt.: Krytyczne skalowanie kwantowej wierności
Promotor:dr hab. Janusz Jędrzejewski, prof. UWr
Recenzenci :
prof. dr hab. Tadeusz Domański – UMCS
prof. dr hab. Tadeusz Kopeć - UWr
Praca jest wyłożona do wglądu w Bibliotece Instytutów Fizyki UniwersytetuWrocławskiego przy pl. M. Borna 9 we Wrocławiu.
Recenzje są dostępne na stronie internetowej Instytutu : http://www.ift.uni.wroc.pl/doctorates
W dniach 20.06 - 20.07 2016 r. . gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie dr David ALVAREZ-CASTILLO z Bogoliubov Laboratory for Theoretical Physics, JINR DUBNA, Rosja. Dr Alvarez-Castillo w czasie swego pobytu będzie kontynuować wspólpracę naukową z prof. dr. hab. Davidem Blaschke, w ramach grantu NCN MAESTRO.
W dniach 01 - 31.08 2016 r. . gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie dr Andrey RADZHABOV z Institute for System Dynamics Control Theory SB RAS, Irkutsk, Rosja. Dr Radzhabov w czasie swego pobytu będzie kontynuować wspólpracę naukową z prof. dr. hab. Davidem Blaschke, w ramach grantu NCN MAESTRO.
W dniach 29.05 - 05.06. 2016 r. . gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie mgr Alexander AYRIYAN z Laboratory for Information Technologies, JINR Dubna, Rosja. Mgr Ayriyan w czasie swego pobytu będzie kontynuować wspólpracę naukową z prof. dr. hab. Davidem Blaschke, w ramach grantu NCN MAESTRO.
W dniach 29.05 - 10.07. 2016 r. . gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie dr Hovik GRIGORIAN z Laboratory for Information Technologies, JINR Dubna, Rosja. Dr Grigorian w czasie swego pobytu będzie kontynuować wspólpracę naukową z prof. dr. hab. Davidem Blaschke, w ramach grantu NCN MAESTRO.
W dniach 30.05-4.06 odbędzie się organizowana przez Instytut Fizyki Teoretycznej konferencja
Dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii ogłasza konkurs na stanowisko adiunkta (etat naukowo-dydaktyczny) w Instytucie Fizyki Teoretycznej w Zakładzie Fizyki Neutrin w specjalnościach:
- symulacje Monte Carlo w fizyce wysokich energii
- fenomenologiczne badanie własności cząstek elementarnych
Do konkursu może przystąpić osoba, która spełnia wymogi określone w Ustawie Prawo
o Szkolnictwie Wyższym z dnia 27 lipca 2005 r. (Dz. U. nr 164, poz. 1365 z 2005 r. z późniejszymi zmianami) i posiada stopień naukowy doktora nauk fizycznych.
Okres zatrudnienia: od 1 października 2016 r.
Wymagania od kandydata:
· Kandydat przystępujący do konkursu powinien być specjalistą o udokumentowanym publikacjami dorobku naukowym w wyżej wymienionej specjalności.
· Kandydat powinien posiadać doświadczenie we współpracy z grupami eksperymentalnymi prowadzącymi badania własności cząstek elementarnych.
· Kandydat powinien być w stanie prowadzić zajęcia dydaktyczne ze studentami w języku polskim i angielskim w zakresie programów użytkowych, symulacji komputerowych, programowania w językach C++ oraz Python.
Dokumenty należy złożyć w Sekretariacie Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego , pl. Maksa Borna 9, 50-204 Wrocław pok. 404, do dnia 8 czerwca 2016 r. , do godziny 15:00.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 10 czerwca 2016 r.
Dopuszcza się nieobsadzenie stanowiska w przypadku braku odpowiedniego kandydata.
Dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii ogłasza konkurs na stanowisko adiunkta (etat naukowo-dydaktyczny) w Instytucie Fizyki Teoretycznej w Zakładzie Teorii Materii Skondensowanej i Fizyki Statystycznej w specjalnościach:
· teoria kwantowych przejść fazowych i kwantowych punktów krytycznych w nadprzewodnikach i cieczach kwantowych
· programowanie w różnych językach
· metody komputerowe fizyki
Do konkursu może przystąpić osoba, która spełnia wymogi określone w Ustawie Prawo o Szkolnictwie Wyższym z dnia 27 lipca 2005 r. (Dz. U. nr 164, poz. 1365 z 2005 r. z późniejszymi zmianami) i posiada stopień naukowy doktora nauk fizycznych w zakresie fizyki.
Okres zatrudnienia: od 1 października 2016 r.
Wymagania od kandydata:
· Kandydat przystępujący do konkursu powinien wykazać się udokumentowanym publikacjami dorobku naukowym w dziedzinie kwantowej fizyki statystycznej/kwantowej teorii materii skondensowanej.
· Kandydat powinien być w stanie prowadzić zajęcia dydaktyczne ze studentami w języku polskim i angielskim na kierunku Fizyka w zakresie fizyki statystycznej i teorii materii skondensowanej oraz na kierunku Informatyka stosowana i systemy pomiarowe w zakresie języków programowania i metod komputerowych fizyki.
Dokumenty należy złożyć w Sekretariacie Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego , pl. Maksa Borna 9, 50-204 Wrocław pok. 404, do dnia 8 czerwca 2016 r. , do godziny 15:00.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 10 czerwca 2016 r.
Dopuszcza się nieobsadzenie stanowiska w przypadku braku odpowiedniego kandydata.
W dniach 29.05 - 12.06. 2016 r. gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie dr Aleksei IVANYTSKYI z Bogoliubov Institute for Theoretical Physics, Kyiv, Ukraine. Dr Ivanytskyi w czasie swego pobytu będzie kontynuować wspólpracę naukową z prof. dr. hab. Davidem Blaschke, w ramach grantu NCN MAESTRO.
W dniach 25.05 - 05.06. 2016 r. . gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie dr Yuriy KARPENKO z INFN, University of Florence, Włochy. Dr Karpenko w czasie swego pobytu będzie kontynuować wspólpracę naukową z prof. dr. hab. Davidem Blaschke, w ramach grantu NCN MAESTRO.
W dniach 27.04 - 10.05. 2016 r. . gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie dr Vadim DMITRIEV z Saratov State University, Rosja. Profesor Dmitriev w czasie swego pobytu będzie kontynuować wspólpracę naukową z prof. dr. hab. Davidem Blaschke, w ramach grantu NCN OPUS 8.
W dniach 21 - 23.04. 2016 r. . gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie dr Manuel Kraemer z Uniwersytetu Szczecińskiego. Doktor Kraemer w czasie swego pobytu będzie kontynuować wspólpracę naukową z prof. dr. hab. Davidem Blaschke, w ramach grantu NCN OPUS 8.
W dniach 17.04 - 04.06. 2016 r. . gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie dr Alexandra FRIESEN z JINR, Dubna, Rosja. Doktor Friesen w czasie swego pobytu będzie kontynuować wspólpracę naukową z prof. dr. hab. Davidem Blaschke, w ramach grantu NCN Maestro.
W dniach 04 - 24.04. 2016 r. . gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie profesor Valerij N. TOLSTOY z Państwowego Uniwersytetu Moskiewskiego, Rosja. Profesor Tolstoy w czasie swego pobytu będzie kontynuować wspólpracę naukową z prof. dr. hab. Jerzy Lukierskim, w ramach grantu NCN..
W dniach 29.03. - 17.04.2016 r. . gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie dr Yuriy KARPENKO z INFN University of Florence, Włochy. Doktor Karpenko w czasie swego pobytu będzie kontynuować wspólpracę naukową z prof. dr. hab. Davidem Blaschke, w ramach grantu NCN Maestro.
W dniach 11 - 22.04.2016 r. . gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie dr Ciprian SPOREA z West University of Timisoara, Rumunia. Doktor Sporea w czasie swego pobytu będzie kontynuować wspólpracę naukową z prof. dr. hab. Andrzejem Borowcem, w ramach grantu NCN 4720/PB/14.
W dniach 15 - 18.03.2016 r. . gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie prof. dr hab. Marek Szydłowski z Uniwersyteteu Jagiellońskiego. Profesor Szydłowski w czasie swego pobytu będzie kontynuować wspólpracę naukową z prof. dr. hab. Andrzejem Borowcem, prof. dr. hab. Zbigniewem Habą i mgr Anetą Wojnar w ramach grantu NCN.
11 lutego 2016 została ogłoszona informacja o bezposredniej detekcji fal grawitacyjnych. Odkrycie to jest efektem współpracy prowadzonej w ramach międzynaraodowego projektu LIGO-VIRGO. Częścią LIGO-VIRGO Scientific Collaboration jest 15-osobowy polski zespół POLGRAW, którego liderem jest prof. Andrzej Królak z IM PAN. W skład grupy POLGRAW wchodzi również nasz pracownik dr Arkadiusz Błaut.
Dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego ogłasza konkurs na stanowisko adiunkta (etat naukowo-dydaktyczny) w Instytucie Fizyki Teoretycznej w Zakładzie Informatyki Stosowanej i Modelowania Komputerowego w specjalnościach:
- zastosowanie metod fizyki statystycznej i teorii przejść fazowych w analizie i modelowaniu różnorodnych układów złożonych (w szczególności układów biologicznych i społecznych)
- metody komputerowe fizyki
Do konkursu może przystąpić osoba, która spełnia wymogi określone w Ustawie Prawo o Szkolnictwie Wyższym z dnia 27 lipca 2005 r. (Dz. U. nr 164, poz. 1365 z 2005 r. z późniejszymi zmianami) i posiada stopień naukowy doktora habilitowanego nauk fizycznych w zakresie fizyki.
Okres zatrudnienia: od 1 października 2016 r.
Termin składania dokumentów: 31 marzec 2016 r.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 12 kwietnia 2016 r.
Prof. dr hab. Jan Sobczyk - Kierownik Zakładu Fizyki Neutrin
W dniach 24 - 27 lutego 2016 roku gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie prof. Yudai Suwa z Kyoto University i Max-Planck Institute for Astrophysics w Garching, w ramach współpracy naukowej z prof. T. Fischerem.
Prof. Y. Suwa jest referentem na najbliższym seminarium Instytutu w dniu 26.02.2016 r., tytuł referatu: "From supernovae to neutron stars".
Szanowni Państwo,
Wydziałowa Komisja Wyborcza ma przyjemność zaprosić pracowników niesamodzielnych na zebranie wyborcze, na którym spośród nauczycieli akademickich naszego Wydziału, nie posiadających tytułu profesora bądź stopnia naukowego doktora habilitowanego wybierzemy 2 przedstawicieli do Uczelnianego Kolegium Elektorów.
Zebranie wyborcze odbędzie się w piątek, 5 lutego, o godz. 12:00 w sali 164 imienia prof. Rzewuskiego, w budynku przy pl. Maxa Borna 9. W razie braku kworum na pierwszym zebraniu drugie zebranie wyborcze odbędzie się w poniedziałek, 8 lutego, o godz. 12:00 w sali 164 imienia prof. Rzewuskiego, w budynku przy pl. Maxa Borna 9.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa do udziału w Wyborach Przedstawicieli do Uczelnianego Kolegium Elektorów.
Z wyrazami szacunku,
Robert Bryl, Robert Falewicz i Janusz Miśkiewicz, Wydziałowa Komisja Wyborcza
Szanowni Państwo,
Wydziałowa Komisja Wyborcza ma przyjemność zaprosić pracowników samodzielnych na zebranie wyborcze, na którym spośród samodzielnych pracowników naukowych naszego Wydziału wybierzemy 8 przedstawicieli do Uczelnianego Kolegium Elektorów (z grupy profesorów i doktorów habilitowanych).
Zebranie wyborcze odbędzie się we wtorek, 2 lutego, o godz. 11:00 w sali 119, w budynku przy pl. Maxa Borna 9. W razie braku kworum na pierwszym zebraniu drugie zebranie wyborcze odbędzie się we wtorek, 9 lutego, o godz. 11:30 w sali 119, w budynku przy pl. Maxa Borna 9.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa do udziału w Wyborach Przedstawicieli do Uczelnianego Kolegium Elektorów.
Z wyrazami szacunku,
Robert Bryl, Robert Falewicz i Janusz Miśkiewicz, Wydziałowa Komisja Wyborcza
W styczniu 2016 roku gośćmi Instytutu Fizyki Teoretycznej będą:
1. profesor Stanislaw Smolyansky z Saratov State University, Rosja, w dniach 28.01 - 6.02.2016 r. w ramach współpracy naukowej z prof. dr. hab. Davidem Blaschke w projekcie NCN OPUS 8,
2. dr Juan Miguel Torres Rincon z SUBATECH Nantes, Francja, w dniach 25 - 30.01.2016 r. w ramach współpracy naukowej z prof. dr. hab. Davidem Blaschke w projekcie NCN MAESTRO,
3. prof. dr hab. Marek Szydłowski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, w dniach 29 - 30.01.2016 . w ramach wspólpracy naukowej z prof. dr. hab. Andrzejem Borowcem w projekcie NCN OPUS 5.
Co półtora roku, od pół wieku, odbywają się wielkie międzynarodowe konferencje z serii "Quark Matter" poświęcone silnie oddziałującej materii w warunkach ekstremalnych, jakie powstają np. w ultrarelatywistycznych zderzeniach ciężkich jonów. Konferencje te są najważniejszymi zdarzeniami naukowymi dla fizyków pracujących w tej dziedzinie, gromadzącymi wiodących badaczy.
Rozpoczęły się przygotowania do konferencji "Quark Matter 2017: Ultra-Relativistic Nucleus-Nucleus Collisions" która odbędzie się w lutym 2017 roku w Chicago.
Prof. Chihiro Sasaki z IFT została zaproszona do prestiżowego grona ekspertów - Komitetu Doradczego Quark Matter 2017.
W dniach 14 - 21 lutego 2016 roku Instytut Fizyki Teoretycznej organizuje 52. Zimową Szkołę Fizyki Teoretycznej.
Tytuł szkoły: "Theoretical Aspects of Neutrino Physics"
W dniach 30 maja – 4 czerwca 2016 roku Instytut Fizyki Teoretycznej organizuje konferencję pt.” Critical Point and Onset of Deconfinement (CPOD 2016)".
Dr hab. Lech Jakóbczyk, prof. UWr, został powołany przez Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Bernarda Lammeka, w skład Rady Naukowej Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej w Gdańsku, na okres czterech lat.
W najbliższej przyszłości, w Darmstadt, Niemcy, powstanie potężny ośrodek naukowy oferujący niespotykane dotychczas możliwości badań w dziedzinie fizyki atomu, jądra, hadronów i plazmy oraz w dziedzinie zastosowań fizyki. Powstanie on z połączenia projektu FAIR - Facility for Antiproton and Ion Research i GSI - Helmholtzzentrum fuer Schwerionenforschung.
Prof. Krzysztof Redlich został zaproszony do Połączonej Rady Naukowej powstającego ośrodka naukowego.
Załącznik: zaproszenie od Dyrektora Naukowego Karlheinza Langankego
17 grudnia 2015 r. Rada CERN-u, działając na podstawie jednogłośnej rekomendacji Komitetu Polityki Naukowej CERN-u, wybrała po raz drugi prof. Krzysztofa Redlicha na członka tego Komitetu na trzyletnią kadencję rozpoczynającą się 1. stycznia 2016 r.
Załącznik: oficjalne zawiadomienie od Prezydenta Rady CERN-u - prof. Agnieszki Zalewskiej
W dniach 3 - 4.12.2015 r. gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie dr Viktor BEGUN z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W czasie swojego pobytu dr Begun będzie kontynuować współpracę naukową z prof. dr. hab. Davidem Blaschke w ramach grantu MAESTRO.
Dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii ogłasza konkurs na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Instytucie Fizyki Teoretycznej, w Zakładzie Teorii Materii Skondensowanej i Fizyki Statystycznej w specjalności: kwantowa teoria materii skondensowanej.
Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają wymogi określone w Ustawie Prawo o Szkolnictwie Wyższym z dnia 27 lipca (Dz. U. nr 164, poz. 1365 z późniejszymi zmianami), Statutu Uniwersytetu Wrocławskiego, ponadto uzyskały stopień doktora habilitowanego nauk fizycznych oraz legitymują się znaczącym dorobkiem naukowym, dydaktycznym i organizacyjnym.
Kandydat przystępujący do konkursu powinien być specjalistą z zakresu fizyki teoretycznej o udokumentowanym publikacjami dorobku naukowym w specjalności kwantowa teoria materii skondensowanej. Preferowane kierunki badań: kwantowe przemiany fazowe i zjawiska krytyczne, nadprzewodnictwo, ultraschłodzone gazy kwantowe, ciecze kwantowe. Kandydat powinien być w stanie prowadzić zajęcia dydaktyczne na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich w języku polskim i angielskim.
Dnia 20 października 2015 roku Rada Instytutu Fizyki Teoretycznej podjęła uchwałę o nadaniu dr. Januszowi Miśkiewiczowi stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk fizycznych w zakresie fizyki.
Dnia 27 października 2015 r. o godz. 10.30 w sali 422 Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, przy pl. Maksa Borna 9, odbędzie się publiczna obrona pracy doktorskiej
Mgr Tomasza Trześniewskiego
pt.: Three-dimensional gravity and deformations of relativistic symmetries
Promotor: prof. dr hab. Jerzy Kowalski-Glikman - UWr
Recenzenci: prof. dr hab. Krzysztof Meissner - UW
prof. dr hab. Jerzy Jurkiewicz - UJ
Praca jest wyłożona do wglądu w Bibliotece Instytutów Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego przy pl. M.Borna 9 we Wrocławiu.
Recenzje są dostępne na stronie Instytutu: http://www.ift.uni.wroc.pl/doctorates
Dnia 27 października 2015 r. o godz. 12:00 w sali 422 Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, pl. Maksa Borna 9 odbędzie się publiczna obrona pracy doktorskiej
Mgr Michała Szcząchora
pt.: Gravity and Supergravity as a BF theory of MacDowell-Mansouri type
Promotor: prof. dr hab. Jerzy Kowalski-Glikman - UWr
Recenzenci: prof. dr hab. Krzysztof Meissner - UW
prof. dr hab. Jerzy Lukierski - UWr
Praca jest wyłożona do wglądu w Bibliotece Instytutów Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego przy pl. M. Borna 9 we Wrocławiu.
Recenzje są dostępne na stronie Instytutu: http://www.ift.uni.wroc.pl/doctorates
Dr Chihiro Sasaki, profesor nadzwyczajny w Instytucie Fizyki Teoretycznej, otrzymała tegoroczną prestiżową nagrodę Medal Zimanyi (Zimanyi Medal - http://bit.ly/1Ms4mcP ) przeznaczoną dla młodych naukowców – poniżej 40. roku życia – pracujących w dziedzinie fizyki jądrowej związanej z wysokoenergetycznymi zderzeniami ciężkich jonów.
Wręczenie nagrody ( http://bit.ly/1QlhoI7 ) odbyło się 3 października w trakcie zakończonej niedawno światowej konferencji Quark Matter 2015.
Więcej informacji o nagrodzie i o prof. Chihiro Sasaki w załączniku: ZimanyiAward.pdf
W dniach 25 - 28.10.2015 r. . gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie profesor Michele Arzano z Uniwersytetu La Sapienza, Rzym, Włochy. Profesor Arzano w czasie swego pobytu będzie kontyuować wspólpracę naukową z prof. dr. hab. Jerzym Kowalskim-Glikmanem w ramach grantu MAESTRO.
W dniach 31.08 - 14.09.2015 r. . gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie dr Anna Pachoł z Uniwersytetu w Turynie, Włochy. Doktor Pachoł w czasie swego pobytu będzie kontyuować wspólpracę naukową z prof. dr. hab. Andrzejem Borowcem.
W dniach 7 - 11.09.2015 r. . gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie profesor Peter STICHEL z Uniwersytetu w Bielefeld, Niemcy. Profesor Stichel w czasie swojego pobytu będzie kontynuować współpracę naukową z prof. dr. hab. Jerzym Lukierskim w ramach grantu NCN 4791/PB/IFT/15
W dniach 17 - 20.08.2015 r. . gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie dr David Alvarez z ZIBJ Dubna, Rosja .Dr Alvarez w czasie swojego pobytu będzie kontynuować współpracę naukową z prof. dr. hab. Davidem Blaschke w ramach grantu MAESTRO.
Dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii UWr ogłasza konkurs na stanowisko
Asystenta w Zakładzie Informatyki Stosowanej i Modelowania Komputerowego Instytutu Fizyki Teoretycznej (etat naukowo-dydaktyczny)
Kandydat wyłoniony w konkursie będzie brał udział w współtworzeniu nowoczesnego kierunku studiów, pracować w młodym dynamicznym zespole. Do obowiązków pracownika należeć będzie również prowadzenie zajęć dydaktycznych.
Kandydat powinien posiadać:
- doświadczenie w prowadzeniu zajęć lub szkoleń z zakresu IT
- dorobek badawczy lub patentowy w zakresie informatyki lub metod obliczeniowych
- biegłość w posługiwaniu się językiem polskim i angielskim
Preferowani będą kandydaci posiadający:
- doświadczenie w programowaniu aplikacji mobilnych i/lub programowaniu gier
- doświadczenie w prowadzeniu projektów programistycznych
- doświadczenie w zakresie komercjalizacji badań lub współpracy z przemysłem
- stopień doktora nauk matematycznych, technicznych lub fizycznych ze specjalizacją w informatyce lub fizyce obliczeniowej lub otwarty przewód doktorski w jednej z powyższych specjalności
- tytuł zawodowy inżyniera
Dokumenty należy złożyć w terminie do dnia 01.09.2015 r. do godz. 12.00 w sekretariacie Instytutu Fizyki Teoretycznej UWr, pl. Maksa Borna 9, 50-204 Wrocław, pokój 404.
W dniu 22 września 2015 r. odbędzie się posiedzenie Rady Wydziału Fizyki i Astronomii.
Postanowieniem z dnia 16 czerwca 2015 roku Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał dr. hab. Andrzejowi Borowcowi prof. nadzw. UWr tytuł naukowy profesora nauk fizycznych.
Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów informuje, że 22.12.2014r. zostało wszczęte postępowanie habilitacyjne dr. Janusza Miśkiewicza z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego w dziedzinie nauk fizycznych, w dyscyplinie fizyka.
Autoreferat:
Innowacyjne metody analizy nieliniowych korelacji krzyżowych w układach złożonych
Skład komisji habilitacyjnej
Recenzja - prof. A.Lipowski, Recenzja - prof. R.Kutner, Recenzja - prof. W.Nowak (uzupełnienie)
W dniach 29.06 - 8.07.2015 r. gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie profesor M. SIVAKUMAR Uniwersytetu w Hyderabad, Indie. Profesor Sivakumar w czasie swojego pobytu będzie kontynuować współpracę naukową z prof. dr. hab. Jerzym Lukierskim w ramach grantu 4791/PB/IFT/15.
W dniach 11 - 13.06.2015 r. gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie prof.dr. Paweł DANIELEWICZ z Michigan State University, USA. Profesor Danielewicz w czasie swojego pobytu będzie kontynuować współpracę naukową z prof. dr. hab. Davidem Blaschke w ramach grantu NCN OPUS 7.
Dnia 16 czerwca 2015r. o godz.14.00 w sali 422 Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, przy pl. Maksa Borna 9, odbędzie się publiczna obrona pracy doktorskiej
mgr. Rafała Łastowieckiego
pt.: Nambu–Jona–Lasinio quark matter modeling for neutron stars physics.
Promotor :
prof. dr hab. David Blaschke - UWr
Recenzenci :
prof. dr hab. Paweł Haensel – CAMK-PAN W-wa
dr hab. Dariusz Prorok - UWr
Praca jest wyłożona do wglądu w Bibliotece Instytutów Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego przy pl. M. Borna 9 we Wrocławiu.
W dniach 01 - 15.06.2015 r. i 20 - 28.06.2015 r. gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie dr. David Alvarez z ZIBJ Dubna, Rosja .Dr Alvarez w czasie swojego pobytu będzie kontynuować współpracę naukową z prof. dr. hab. Davidem Blaschke w ramach grantu NCN OPUS 7.
W dniach 30.06 - 04.07.2015 r. gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie profesor Michele ARZANO z Universita La Sapienza, Rzym, Włochy . Profesor Arzano w czasie swojego pobytu będzie kontynuować współpracę naukową z prof. dr. hab. Jerzym Kowalskim-Glikmanem w ramach grantu NCN MAESTRO Semiklasyczna kwantowa grawitacja i fenomenologia kwantowej grawitacji.
W dniach 25 - 29.05.2015 r. gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie dr Emanuele ALESCI z Uniwersztetu Warsyawskiego. Dr Alesci i w czasie swojego pobytu będzie kontynuować współpracę naukową z prof. dr. hab. Jerzym Kowalskim-Glikmanem w ramach grantu NCN MAESTRO Semiklasyczna kwantowa grawitacja i fenomenologia kwantowej grawitacji.
W dniach 18 - 21.05.2015 r. gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie profesor Daniele PRANZETTI z Erlangen-Nurberg University, Niemcy. Profesor Pranzetti w czasie swojego pobytu będzie kontynuować współpracę naukową z prof. dr. hab. Jerzym Kowalskim-Glikmanem w ramach grantu NCN MAESTRO Semiklasyczna kwantowa grawitacja i fenomenologia kwantowej grawitacji.
Dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego ogłasza konkurs na stanowisko adiunkta (etat naukowo-dydaktyczny) w Instytucie Fizyki Teoretycznej w Zakładzie Fizyki Neutrin w specjalnościach:
* Badanie oddziaływań leptonów z hadronami i jądrami atomowymi w zakresie energii od kilkuset MeV do kilkuset GeV.
Dnia 2 czerwca 2015r. zostało zakończone postępowanie habilitacyjne dr. Janusza Szwabińskiego. Rada Instytutu Fizyki Teoretycznej podjęła uchwałę o nadaniu dr. Januszowi Szwabińskiemu stopnia naukowego doktora habilitowanego w dziedzinie nauk fizycznych, dyscyplinie - fizyka.
Autoreferat:
Metody fizyki statystycznej w badaniach stabilności sieci pokarmowych
Skład komisji habilitacyjnej, harmonogram postępowania habilitacyjnego
Recenzja - prof. A.Lipowski, Recenzja - prof. D.Makowiec, Recenzja - prof. B.Dybiec
W dniach 23 - 24.04.2015 r. gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie dr. Craig HEINKE z University of Alberta, Kanada.
W czasie swojego pobytu dr. Heinke będzie kontynuować współpracę naukową z prof. dr. hab. Davidem Blaschke w ramach projektu NCN Opus 8.
W dniach 15 - 18 kwietnia 2015 r. gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie profesor Gerd ROEPKE z Uniwersytetu w Rostoku, Niemcy.
W czasie swojego pobytu prof.Roepke będzie kontynuować współpracę naukową z prof. dr. hab. Davidem Blaschke w ramach projektu NCN OPUS 7.
W dniach 17 - 21.05.2015 r. gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie profesor Daniele Pranzetti z Erlangen-Nurberg University, Niemcy.
W czasie swojego pobytu prof. Pranzetti będzie kontynuować współpracę naukową z prof. dr. hab. Jerzym Kowalskim-Glikmanem w ramach projektu NCN MAESTRO Semiklasyczna kwantowa grawitacja i fenomenologia kwantowej grawitacji.
W dniach 14.04 - 08.05.2015 r. gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie profesor Valeriy N. Tolstoy z Lomonosov Moscow State University, Skobeltsyn Institute of Nuclear Physics, Rosja.
W czasie swojego pobytu prof. Tolstoy będzie kontynuować współpracę naukową z prof. dr. hab. Jerzym Lukierskim.
W marcu i kwietniu 2015 r. gośćmi Instytutu Fizyki Teoretycznej będą:
-
Dr Hovik Grigoryan z ZIBJ Dubna, Rosja - od 15.03 do 27.04.2015 r.
-
Prof. Dr Dmitry Voskresensky z MEPhI Moskwa, Rosja - od 11.04 do 22.04.2015 r.
-
Dr Matthias Hempel z Basel University, Szwajcaria - od 12.04 do 17.04.2015 r.
-
Dr Stefan Typel z GSI Darmstadt, Niemcy - od 21.04 do 25.04.2015 r.
W czasie swojego pobytu będą kontynuować współpracę naukową z prof. dr hab. Davidem Blaschke w ramach projektu NCN OPUS Obserwacje gwiazd zwartych a struktura ich rdzenia.
W dniach 10 - 12 kwietnia 2015 roku Instytut Fizyki Teoretycznej organizuje 34. Sympozjum Maksa Borna.
Tytuł Sympozjum: Stringtheory.pl/2015:
W marcu i kwietniu 2015 r. gośćmi Instytutu Fizyki Teoretycznej będą:
- Dr Olaf Kaczmarek z University of Bielefeld, Niemcy - od 02.03 do 06.03 2015 r.
- Dr Jens Berdermann z German Aerospace Neustrelitz, Niemcy - od 06.03 do 09.03.2015 r.
- Prof. Dr Dietmar Ebert z Humboldt University Berlin, Niemcy - od 08.03 do 15.03.2015 r.
- Dr Andrey Radzhabov z Institute RAS Irkutsk, Rosja - od 09.03 do 10.04.2015 r.
W czasie swojego pobytu będą kontynuować współpracę naukową z prof. dr hab. Davidem Blaschke w ramach projektu NCN MAESTRO Dynamika korelacji w gęstej materii hadronowej oraz z pracownikami Zakładu Teorii Cząstek Elementarnych.
Dnia 13 marca 2015 r. o godz. 12.15 w sali 422 Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, przy pl. Maksa Borna 9, odbędzie się publiczna obrona pracy doktorskiej
mgr Daniela Zabłockiego
pt.: Meson and diquark correlations in a chiral model for normal and color superconducting quark matter
Promotor: prof. dr hab. David Blaschke UWr
Recenzenci:
prof. dr Dietmar Ebert - Uniwersytet Humboldta w Berlinie
prof. dr hab. Wojciech Broniowski - Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie
Praca jest wyłożona do wglądu w Bibliotece Instytutów Fizyki UWr przy pl. Maksa Borna 9 we Wrocławiu.
Dnia 24 lutego 2015 r. o godz.11.00 w sali 422 Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, przy pl. Maksa Borna 9, odbędzie się publiczna obrona pracy doktorskiej
mgr. Piotra Nyczki
pt.: Przejścia fazowe w uogólnionym modelu q-wyborcy na grafie zupełnym
Promotor : dr hab. Katarzyna Sznajd-Weron, prof. PWr - Instytut Fizyki PWr.
Recenzenci :
prof. dr hab. Antoni Mituś - Instytut Fizyki PWr
prof. dr hab. Ryszard Kutner - Instytut Fizyki UW
Praca jest wyłożona do wglądu w Bibliotece Instytutów Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego przy pl. M. Borna 9 we Wrocławiu.
W dniach 17 – 20 lutego 2015 roku gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie dr Chihiro Sasaki z Frankfurt Institute for Advanced Studies (FIAS), Niemcy.
W czasie swojego pobytu dr Sasaki będzie kontynuować współpracę naukową z prof. dr. hab. Krzysztofem Redlichem w ramach projektu NCN MAESTRO Krytyczne własności i fenomenologia gęstej materii hadronowej.
W dniach 15 - 25 lutego 2015 roku gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie prof. Antonino Marciano z Fudan University, Szanghaj, Chiny.
W czasie swojego pobytu prof. Marciano będzie kontynuować współpracę naukową z wykonawcami projektu NCN MAESTRO Semiklasyczna kwantowa grawitacja i fenomenologia kwantowej grawitacji.
Szanowni Państwo !
Koleżanki i Koledzy z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego
Zwracamy się do Państwa z gorącą prośbą o pomoc. Pani Marta Wrzeszcz, matka siedmioletniego chłopca, córka naszego kolegi, profesora Czesława Oleksego, od lat walczy z ciężką chorobą nowotworową, z którą nie radzą sobie standardowe procedury medyczne. Ostatnio choroba nasiliła się, jej życie jest zagrożone. Pani Marta jest w trakcie eksperymentalnej terapii w Niemczech, która w podobnych przypadkach daje obiecujące rezultaty. Koszty tej terapii są tak wysokie, że rodzina chorej nie jest w stanie ich pokryć.
Prosimy o wsparcie finansowe:
Fundacja Sedeka (http://sedeka.pl/opp/marta-wrzeszcz)
nr konta: 35 1030 1508 0000 0008 1669 1036, tytułem: 10520 - Grupa OPP - Marta Wrzeszcz
w szczególności o przekazanie 1% podatku;
dane do formularza PIT:
KRS 0000338389, cel szczegółowy: 10520 - Grupa OPP - Marta Wrzeszcz
Janusz JędrzejewskiZiemowit PopowiczJanusz Szwabiński
W dniach 9 - 14 lutego 2015 roku Instytut Fizyki Teoretycznej organizuje 51 Zimową Szkołę Fizyki Teoretycznej.
Tytuł Szkoly: Irreversible dynamics: nonlinear, nonlocal and non-Markovian manifestations.
W dniach 8 - 13 marca 2015 roku gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie dr Daniele Pranzetti z Institute for Quantum Gravity, University of Erlangen-Nurnberg, Niemcy.
W czasie swojego pobytu dr Pranzatti będzie kontynuować współpracę naukową z prof. dr. hab. Jerzym Kowalskim-Glikmanem oraz wykonawcami projektu NCN MAESTRO Semiklasyczna kwantowa grawitacja i fenomenologia kwantowej grawitacji.
Dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego ogłasza konkurs na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Instytucie Fizyki Teoretycznej, w Zakładzie Informatyki Stosowanej i Modelowania Komputerowego w specjalnościach:
ekonofizyka, fizyka układów złożonych, metody badania szeregów czasowych z wykorzystaniem metod fizyki statystycznej, teoria macierzy losowych i praw skalowania, własności mono i multifraktalne danych wraz zastosowaniem.
W dniach 2 - 13.02.2015 roku gościem Instytutu będzie profesor Anatoly Panferov z Saratowskiego Uniwersytetu Państwowego. W czasie swego pobytu prof.Panferov będzie kontynuował współpracę naukową z prof. dr. hab. Davidem Blaschke.
Dnia 3 lutego 2015 r. o godz.11.00 w sali 422 Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, przy pl. Maksa Borna 9, odbędzie się publiczna obrona pracy doktorskiej
mgr. Daniela Niewieczerzała
pt.: Symulacja obrazów mikroskopii jonowej i jej zastosowanie do ostrzy wolframowych pokrytych fasetkami.
Promotor : dr hab. Czesław Oleksy, prof. UWr - Instytut Fizyki Teoretycznej UWr.
Recenzenci :
dr hab. Mirosław Dudek, prof.UZ - Instytut Fizyki UZ
dr hab. Robert Bryl - Instytut Fizyki Doświadczalnej UWr
Praca jest wyłożona do wglądu w Bibliotece Instytutów Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego przy pl. M. Borna 9 we Wrocławiu.
Dnia 5 grudnia 2014 roku Rada Instytutu Fizyki Teoretycznej podjęła uchwałę o nadaniu dr. Piotrowi Ługiewiczowi stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk fizycznych w zakresie fizyki.
W dniach 22 listopada - 3 grudnia 2014 r. gośćmi Instytutu będą profesor Kenji Morita z Yukawa Institute in Kyoto, Japonia i profesor Chihiro Sasaki z Frankfurt Institute for Advanced Studies, Niemcy. W czasie swojego pobytu będą oni kontynuowali współpracę naukową z profesorem Krzysztofem Redlichem oraz doktorem Pok Man Lo w ramach projektu MAESTRO Narodowego Centrum Nauki p.t.: "Krytyczne własności i fenomenologia gęstej materii hadronowej".
W dniach 23 - 29 listopada 2014 roku gościem Instytutu będzie pani Monireh Kabirnezhad z Iranu. W czasie swojego pobytu będzie kontynuowała współpracę naukową z prof. dr hab. Janem Sobczykiem w ramach projektu badawczego T2K.
W dniach 13 - 16 listopada 2014 roku gościem Instytutu będzie profesor Paolo CASTORINA z Dipartimento di Fisica e Astronomia, Universita di Catania, Włochy. W czasie swego pobytu prof. Castorina będzie kontynuował współpracę naukową z prof. dr. hab. Krzysztofem Redlichem i prof. dr. hab. Ludwikiem Turko w ramach projektu MAESTRO Narodowego Centrum Nauki p.t. "Krytyczne własności i fenomenologia gęstej materii hadronowej".
Dnia 14 listopada 2014 roku, w dniu Święta Uniwersytetu, tytuł doktora honoris causa otrzyma wybitny fizyk prof. Helmut Satz z Uniwersytetu w Bielefeld, Niemcy. Uroczystość odbędzie się w Auli Leopoldyńskiej o godz. 11.00
Tytuł ten zostanie nadany na wniosek, który wypłynął z inicjatywy naszego Instytutu. Wszyscy pracownicy naukowi Instytutu, doktoranci oraz studenci są na tą uroczystość gorąco zaproszeni.
Zgodnie z zarzadzeniem Nr 119/2014 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, z dniem 1 grudnia 2014 r. Zakład Dynamiki Nieliniowej i Układów Złożonych Instytutu Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki i Astronomii UWr zostaje przekształcony w Zakład Informatyki Stosowanej i Modelowania Komputerowego.
Szczegóły: zarządzenie Rektora UWr Nr 119/2014
Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego ogłasza konkurs na stanowisko doktoranta-stypendysty w Zakładzie Teorii Cząstek Elementarnych w Instytucie Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki i Astronomii w zakresie: fizyki teoretycznej silnych oddziaływań w materii hadronowej, QCD oraz jej modeli efektywnych, teorii pola na sieci, jak również fenomenologii ciężkich jonów.
Do konkursu może przystąpić kandydat przyjęty na Studia Doktoranckie.
Osoba na stanowisku doktoranta-stypendysty będzie otrzymywała stypendium w wysokości 1 300 zł miesięcznie. Stypendium będzie finansowane przez okres 36 miesięcy w ramach realizowanego w Instytucie Fizyki Teoretycznej, Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego grantu Narodowego Centrum Nauki (NCN) MAESTRO, p.t. “Krytyczne własności i fenomenologia gęstej materii hadronowej” którego kierownikiem jest prof. dr hab. Krzysztof Redlich.
Dokumenty należy składać w Sekretariacie Instytutu Fizyki Teoretycznej, Uniwersytetu Wrocławskiego, pl. Maksa Borna 9, 50-204 Wrocław do dnia 11.11.2014 r.
Od 29 Października 2014 roku, przez dwa lata, w Instytucie będzie pracował dr Pok Man Lo, zatrudniony w ramach projektu MAESTRO Narodowego Centrum Nauki p.t. "Krytyczne własności i fenomenologia gęstej materii hadronowej", którego kierownikiem jest prof. dr hab. Krzysztof Redlich.
Dr Lo ukończył studia w roku 2005 na Chińskim Uniwersytecie w Hong Kongu, doktoryzował się w USA na Uniwersytecie w Pittsburghu. Jego praca doktorska, napisana pod kierunkiem profesora Erica Swansona, dotyczyła zagadnień modelowego opisu uwięzienia kwarków w skończonej temperaturze i gęstości. Aktualnie, dr Pok Man Lo zajmuje się opisem przejść fazowych w materii QCD, w szczególności ramach teorii pola na sieci.
Dr Lo ukończył właśnie trzyletni staż podoktorski w "GSI Helmholtz Center for Heavy Ion Research" , Darmstadt, RFN, w grupie profesora Bengta Frimana.
W dniach 4 - 8.11.2014 roku gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie dr Michele Arzano z Universita di Roma la Sapienza, Włochy. W czasie swojego pobytu dr Arzano będzie kontynuować współpracę naukową z prof. dr. hab. Jerzym Kowalskim-Glikmanem oraz wykonawcami projektu NCN MAESTRO Semiklasyczna kwantowa grawitacja i fenomenologia kwantowej grawitacji.
W październiku i listopadzie 2014 r. gośćmi Instytutu Fizyki Teoretycznej będą:
- Aleksandra FRIESEN z ZIBJ Dubna, Rosja - od 19.10 do 31.10.2014 r.
- dr David Edwin ALVAREZ CASTILLO z ZIBJ Dubna, Rosja - od 15.10 do 30.11.2014 r.
Dr Alvarez Castillo i A. Friesen będą kontynuować współpracę naukową z prof. dr hab. Davidem Blaschke
w ramach grantu NCN "Maestro" oraz BOGOLIUBOV-INFELD Programme.
18.09.2014 r. czwartek, godz. 13:30 sala 422
Hong-Bo Deng (GSI, Bejing University)
Strong and EM decays of light and heavy-light meson in the effective chiral NJL model
Methods of calculations of transitions amplitudes for strong and electromagnetic decays of mesons within effective NJL model will be presented.
W dniach 10 - 21 sierpnia 2014 roku gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie dr Taras KROKHMALSKII z Instytutu Fizyki Materii Skondensowanej Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Dr Krokhmalskii przyjedzie na zaproszenie dr. hab. Janusza Jędrzejewskiego, prof. UWr i podczas swego pobytu będzie kontynuować współpracę naukową z pracownikami Zakładu Teorii Materii Skondensowanej i Fizyki Statystycznej.
Dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego ogłasza konkurs
na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Instytucie Fizyki Teoretycznej
w Zakładzie Teorii Cząstek Elementarnych w zakresie: fizyki teoretycznej
silnych oddziaływań w materii hadronowej, Chromodynamiki Kwantowej (QCD)
i jej modeli efektywnych, teorii pola na sieci jak również fenomenologii ciężkich jonów.
W dniach 17 - 18 lipca 2014 r. gośćmi Instytutu Fizyki Teoretycznej będą profesor Nicolas STONE
i dr Jirina STONE z University of Tennessee at Knoxwille, USA. Profesor Stone i dr Stone w czasie
swojego pobytu będą kontynuować współpracę naukową z prof. dr. hab. Davidem Blaschke
w ramach grantu NCN "Maestro".
W dniach 14 - 19 lipca 2014 r. gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie profesor Mark Alexander
KALTEBORN z University of Tennessee at Knoxwille, USA. Profesor Kalteborn w czasie swojego pobytu
będzie kontynuować współpracę naukową z prof. dr. hab. Davidem Blaschke w ramach grantu NCN "Maestro".
Projekt badawczy prof. dr. hab. Krzysztofa Redlicha został zakwalifikowany do finansowania w ramach konkursu MAESTRO, skierowanego do doświadczonych naukowców realizujących pionierskie badania naukowe, w tym interdyscyplinarne, ważne dla rozwoju nauki, wykraczające poza dotychczasowy stan wiedzy i których efektem mogą być odkrycia naukowe.
Tytuł projektu – Krytyczne własności i fenomenologia gęstej materii hadronowej.
Na stronie Narodowego Centrum Nauki znajduje się lista rankingowa projektów zakwalifikowanych do finansowania.
W dniach 06 -13.07 2014 r. gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie dr Valentina G. M. Puletti
z Science Institute, University of Iceland. Dr Valentina G. M. Puletti w czasie swojego pobytu wygłosi dwa wykłady "Introduction to AdS/CFT and its symmetries" w czwartek 10.07.2014, godz 16:00-18:00
w sali 422 oraz "The AdS5 x S5 superstring and its deformations" w piatek 11.07.2014, godz. 14:00-16:00,
w sali 422. Wizyta odbywa sie w ramach programu FSS (Scholarship and Training Fund Mobility
Projects in Higher Education Individual teaching programme for teaching staff mobility).
W dniach 6 - 10 lipca 2014 roku organizowane jest przez Instytut Fizyki Teoretycznej 33 Sympozjum Maksa Borna.
Tytuł Sympozjum: Noncommutative geometry, quantum symmetries and quantum gravity
W dniach 1 - 30 lipca 2014 r. gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie doktor Kenji MORITA
z Frankfurt Institute for Advanced Studies (FIAS), Niemcy oraz z Yukawa Institute for Theoretical Physics,
Japonia. Doktor Morita w czasie swojego pobytu będzie kontynuować współpracę naukową z Profesorem
Krzysztofem Redlichem w ramach grantu MAESTRO.
W dniach 3 - 18.07.2014 r. gościem Instytutu jest dr Sanjin BENIC z University of Zagreb, Croatia. W czasie swego pobytu dr Benic będzie kontynuować współpracę naukową z prof. dr. hab. Davidem Blaschke w ramach projektu "NewComStar" i grantu NCN "Maestro".
W dniach 28.06-16.07 2014 r. gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie dr Anna Pachoł
z Science Institute, University of Iceland. Dr Pachoł w czasie swojego pobytu będzie kontynuować współpracę naukową z dr. hab. Andrzejem Borowcem, prof. UWr oraz prof. dr. hab. Jerzym Lukierskim.
Wizyta odbywa sie w ramach programu FSS (Scholarship and Training Fund Mobility Projects in Higher
Education Individual teaching programme for teaching staff mobility).
W dniach 3 - 16.06 oraz 28.06-16.07 2014 r. gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie dr Anna Pachoł
z Science Institute, University of Iceland. Dr Pachoł w czasie swojego pobytu będzie kontynuować współpracę naukową z dr. hab. Andrzejem Borowcem, prof. UWr oraz prof. dr. hab. Jerzym Lukierskim.
Wizyta odbywa sie w ramach programu FSS (Scholarship and Training Fund Mobility Projects in Higher
Education Individual teaching programme for teaching staff mobility).
W dniach 5 - 7 czerwca 2014 r. gościem Instytutu Fizyki Teoretycznej będzie profesor Chihiro SASAKI z Frankfurt Institute for Advanced Studies (FIAS), Niemcy. Profesor Sasaki w czasie swojego pobytu będzie kontynuować współpracę naukową z członkami Zakładu Teorii Cząstek Elementarnych.